wyszukiwarka zaawansowana
  • więcej

Akcesoria ADR

Wyposażenie ADR dedykowane jest przede wszystkim pojazdom przewożącym substancje i towary określane jako niebezpieczne. Przepisy prawne zawarte w umowie o przewozie drogowym materiałów tego typu zobowiązują, by każdy pojazd był wyposażony w podstawowe środki zapewniające bezpieczeństwo zarówno załogi, jak i środowiska. 

Niezbędne akcesoria ADR

Podstawowy zestaw ADR powinien zawierać środki przeciwpożarowe, awaryjne oraz przeznaczone do ochrony indywidualnej. W praktyce oznacza to, że na pokładzie pojazdu powinny znaleźć się elementy takie jak klin pod koła, dwa stojące znaki ostrzegawcze, kamizelka lub ubranie ostrzegawcze, płyn do płukania oczu oraz latarka i para ochronnych rękawic i okularów. Do znaków ostrzegawczych zaliczyć możemy między innymi trójkąt ostrzegawczy, pachołki odblaskowe lub lampy błyskowe. Płyn do oczu, rękawice oraz kamizelka ostrzegawcza zaliczają się do kategorii wyposażenia do ochrony indywidualnej i mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałych członków załogi pojazdu. Wymienione wyżej ADR akcesoriamogą być uzupełnione o maski ucieczkowe, łopatę i osłonę otworów kanalizacji, a także pojemnik na pozostałości. Konieczność stosowania dodatkowego wyposażenia uzależniona jest od klasy przewożonych materiałów. 

Kamizelki odblaskowe, bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze podczas zdarzenia lub konieczności opuszczenia pojazdu jest nasza widoczność. Stosując akcesoria wyposażone w odblaskowe komponenty, stajemy się lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu i dajemy im więcej czasu na reakcję. Z tego względu kamizelki odblaskowe powinny znaleźć się w wyposażeniu wszystkich kierowców i osób korzystających z dróg. Dotyczy to również pieszych i rowerzystów. W przypadku przewozu towarów niebezpiecznych może dojść do sytuacji, w której będziemy musieli np. usunąć z drogi czy zabezpieczyć przewożony materiał. Szybkie działanie jest w takim przypadku niezbędne. Kamizelka odblaskowa powinna być pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać. Najważniejsze jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas tych czynności, a dzięki kamizelce kierowca będzie widział nas już z około 150 metrów. Odblaskowe elementy oświetlone reflektorami odbijają się i tworzą złudzenie świecenia bardzo jasnym, białym światłem. Dzięki temu osoby ubranej w kamizelkę nie sposób przeoczyć.

Najlepszy i sprawdzony halogen LED

Podstawą wyposażenia ADR jest też odpowiednie źródło światła, które pozwoli odpowiednio oznakować miejsce, w którym doszło np. do wypadku oraz zapewni niezbędną ilość światła do usuwania skutków zdarzenia. Do tego celu dobrze sprawdzi się halogen LED. Dzięki zastosowaniu technologii LED zyskujemy parametry świetlne na wysokim poziomie, jednocześnie zużywając bardzo mało energii. Dzięki temu lampy tego typu charakteryzuje długa żywotność i wydajność. Niezawodna lampa powinna być wykonana z materiałów zapewniających podwyższoną odporność zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy. Najbardziej funkcjonalne lampy charakteryzują też kompaktowe wymiary oraz możliwość ich doraźnego montowania w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Najlepsze lampy muszą również umożliwiać ich regulację i odpowiednie ustawienie.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl