wyszukiwarka zaawansowana
  • więcej

Pasy do lawet

Bezpieczny i zgodny z przepisami transport towarów, pojazdów i innych rzeczy wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Należą do nich pasy transportowe do lawety, towarów oraz dostosowane akcesoria. Trwałe i mocne, o wybranej szerokości, wytrzymałości, konstrukcji oraz rodzaju haków sprostają zróżnicowanym zadaniom. Czym dokładnie są takie pasy, w jaki sposób się je mocuje? Jak pomagają dbać o bezpieczny ładunek?

Pas transportowy do lawet i jego zastosowanie

Wśród pasów transportowych różnego rodzaju szczególnie często wyróżnia się pasy do lawet. Mają one specyficzną konstrukcję, najczęściej składają się bowiem z dwóch części. Posiadają także zwykle trzy haki, napinacz oraz dodatkowe elementy wspierające mocowania takie jak kostki, szelkę lub gumę. Wykonane są z włókien syntetycznych, na przykład PES, czyli z wyjątkowo wytrzymałego poliestru splecionego w taśmę o określonej szerokości i grubościm, a co za tym idzie - także i wytrzymałości. Najczęściej podaje się ją w kilku wariantach. Ważna jest wytrzymałość taśmy, ale także konkretnego jej sposobu mocowania, jak LC (Loading/Lashing Capacity) przy opasaniu czy w układzie prostym. Inne parametry to SHF (Standard Hand Force) czyli nominalna siła, jaka może być użycia do napinania oraz STF (Standard Tension Force), nominalna siła napięcia, dociśnięcia ładunku.

Atestowane pasy transportowe do lawety wykorzystywane są w transporcie pojazdów. Służą przede wszystkim do zabezpieczenia przewożonego samochodu czy maszyny przed przemieszczaniem się. Jest to szczególny pas mocujący dwuczęściowy, przyczepia się nim najczęściej koła pojazdu do stabilnych części lawety. Może być to wykonywane z użyciem różnego rodzaju haków, w zależności od potrzeb, na przykład standardowych, z pazurem w tym również obrotowych, a także z wyżłobieniami. Pasy zatrzymują koło dzięki użyciu akcesoriów - gumowych rękawów, kostek plastikowych albo pętli - szelki opasającej koło poza osią.

Pas mocujący – zadbaj o bezpieczeństwo w transporcie

Wysokiej jakości pas mocujący z napinaczem przydatny będzie nie tylko w transporcie lawetowym, ale wszędzie tam, gdzie można wykorzystać punkty zaczepienia i konieczne jest unieruchomienie ładunku. Produkty o zróżnicowanej długości, szerokości oraz wytrzymałości, dostępne są w kolorach ułatwiających rozróżnienie. Każdy pas transportowy powinien spełniać europejskie normy bezpieczeństwa i jakości. Pozwala to na pewność, że przy prawidłowym zamontowaniu sprawnego pasa i nieprzekroczeniu jego dopuszczalnych obciążeń ładunek będzie właściwie zabezpieczony. 

Właściwie dobrany pas zabezpieczający wykorzystany być może nie tylko przy okazji transportu na szeroką skalę, ale również w prywatnych zastosowaniach. Pasy o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości, na przykład 700 kg wystarczają do zabezpieczenia rowerów na bagażniku dachowym czy niewielkiego ładunku na przyczepie. Aby pas ładunkowy mógł w pełni pełnić swoje funkcje zabezpieczające, warto zastosować również inne akcesoria - maty antypoślizgowe, siatki do zabezpieczania ładunku, nakładki na pasy, czy worki sztauerskie.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl