wyszukiwarka zaawansowana
  • więcej

Tablice ADR

Podczas realizowania transportu krajowego lub międzynarodowego, samochody muszą posiadać odpowiednie oznaczenia, dzięki którym będzie wiadomo, jakie ładunki przewożą w swoich wnętrzach. Tyczy się to głównie ładunków bardzo niebezpiecznych. Służą do tego tablice ADR, na których pojawiają się dwa podstawowe oznaczenia:

  • na górze znajduje się tzw. numer rozpoznawczy danego niebezpieczeństwa (zwykle dwie lub trzy cyfry),
  • na dole znajduje się tzw. numer rozpoznawczy przewożonego materiału (są to cztery cyfry).

To właśnie po takich numerach inne osoby mogą rozpoznać przewożony towar. Tablica ADR musi być więc dobrze widoczna, podczas realizowania wszystkich usług transportowych, nie powinna być niczym przysłonięta. W ten sposób zwiększa się nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale też innych kierowców, którzy pojawiają się na drodze.

Tablica ADR - prawidłowe oznakowanie samochodu

ADR tablice umożliwią kierowcom prawidłowe oznakowanie własnego samochodu. Dzięki takim tablicom będzie można swobodnie przewozić ładunki niebezpieczne z jednego miejsca do drugiego. Tablice umieszczane są na samochodach, niezależnie od tego, czy materiały będą przewożone w cysternach, czy też będzie się je przewoziło luzem. Każdy materiał musi być odpowiednio oznakowany oraz zabezpieczony, w innym przypadku taki transport zostanie zatrzymany lub zawrócony. Umieszczenie tablicy na samochodzie nie jest trudnym procesem. Zazwyczaj stosuje się je podczas przewozu materiałów trujących, szkodliwych, łatwopalnych, czy też zakaźnych. Tablice ADR oznaczenia pełnią bardzo istotną funkcję informacyjną, więc nie wolno zlekceważyć obowiązków nakładanych na nadawców, ponieważ później mogą z tego wyniknąć poważne problemy - uwzględniające wysokie grzywne. 

Tablice ADR oznaczenia - do czego je wykorzystywać?

Tablica ADR może posiadać różnorakie oznaczenia. Niekiedy nie muszą one występować, gdy przewozi się materiały w tzw. sztukach. Wtedy wystarczy zawiesić na samochodzie pomarańczową tablicę, która nie musi mieć na sobie żadnych oznaczeń. Są to jednak pojedyncze przypadki, opisane w transporcie drogowym. Tablice ADR mogą posiadać następujące numery rozpoznawcze niebezpieczeństwa: 2 - emisja gazu, 3 - zapalność cieczy i gazu, 6 - działanie trujące, itd. To samo tyczy się numerów rozpoznawczych materiałów, np. 1005 to amoniak, a 1011 to butan. 

Jasno z tego wynika, że ADR tablice pełnią jedną z ważniejszych funkcji podczas przewozu różnorakich towarów niebezpiecznych. Nie można podejść do tego niezbyt profesjonalnie, ponieważ nieodpowiednie działania mogą doprowadzić nie tylko do katastrofy drogowej i wypadków, ale też do sporych kar finansowych. Tablice ADR oznaczenia przed montażem należy dokładnie sprawdzić, aby mieć stuprocentową pewność, że w oznaczeniach nie pojawił się żaden błąd. To bardzo pomocne, również podczas przeprowadzania wszelkich kontroli drogowych, które dzięki temu trwają dużo krócej i realizowane są dużo skuteczniej. Tablice ułatwią pracę wielu kierowcom, jednak warto dbać o to, aby nigdy nie były zamazane.Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl