wyszukiwarka zaawansowana
  • więcej

Tablice informacyjne

Tablice informacyjne, montowane na pojazdach ciężarowych, rolniczych, przeznaczonych do transportu osobowego oraz odpadów winny zostać zamontowane w widocznych miejscach zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Konieczność informacji o przewożonym, nietypowym ładunku obowiązuje zarówno na rodzimych trasach, jak i za granicą.

Tablica ostrzegawcza - prawidłowe oznakowanie na drodze

Tablica ostrzegawcza ADR jest koniecznym elementem oznakowania pojazdów, przewożących towary niebezpieczne z oznaczeniem numerycznym ilości przewożonych produktów oraz dodatkową tablicą, określającą rodzaj zagrożenia. Pojazdy, wyposażone w naczepę powinny posiadać takie oznaczenie z przodu pojazdu oraz na tylnej części naczepy. Tablica może być składana. 

Pojazdy, przewożące ładunki nietypowe, w tym zagrażające środowisku naturalnemu lub bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego (z uwagi na rozmiar ładunku) powinny posiadać oznaczenia, określone wymogami prawa. Przepisy międzynarodowe, dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych określone zostały w Umowie Europejskiej ADR, obowiązują na terenie wszystkich krajów Starego Kontynentu. W Polsce wymogi przewozu takich towarów regulują przepisy Ustawy z dnia 11 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz U Nr 227, poz. 1367 z późn. zm). 

Tablice wyróżniające ponadgabarytowe, bezpieczeństwo to podstawa

Ładunki, które wystają poza linię obrysu pojazdu z przodu, bądź z tyłu na długość ponad 0,5 m powinny zostać właściwie oznaczone, zapewniając widoczność przedmiotów dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tablice pozagabarytowe składają się z elementów czerwonych i białych, ułożonych w kształt ukośnie leżących pasów, w wymaganej ilości co najmniej dwóch dla każdego z kolorów. Białe i czerwone, ukośne pasy, stanowiące nadruk tablicy powinny stanowić powierzchnię co najmniej 1 m². Doskonale widoczne oznaczenie umieszcza się bezpośrednio na ładunku za pomocą tarczy lub obok niego, na specjalnie przygotowanym elemencie, znajdującym się przy krawędzi ładunku. Tablice wyróżniające ponadgabarytowe na czas słabej widoczności powinny zostać dodatkowo wyposażone w oświetlenie białe z przodu oraz czerwone i odblaskowe z tyłu pojazdu. 

Wymogi prawne, dotyczące tablic informacyjnych są respektowane przez właścicieli firm transportowych, jednak oznaczenia przede wszystkim służą bezpieczeństwu na drogach. Informacja o przewożeniu ładunków niebezpiecznych, wielkogabarytowych, lub specjalnych wymusza na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności, często zastosowanie większego odstępu lub dostosowanie prędkości do tempa pojazdu, transportującego ładunek wyjątkowy. Tablica ostrzegawcza biało czerwona jest doskonale widoczna z oddali, wpływając na percepcję kierowców swoim kontrastowym kolorystycznie wzorem. Podobnie jest z ostrzeżeniami ADR oraz tablicami, informującymi o przewozie dzieci. Kontrast, nasycone odcienie oraz czytelność znaków zapewniają prostotę wysyłanego komunikatu graficznego. Dzięki tablicom informacyjnym, spełniającym standardy podróżowanie staje się bezpieczniejsze. 

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl