wyszukiwarka zaawansowana
  • więcej

Tachografy

Tachograf to bardzo ważny element wykorzystywany w samochodach ciężarowych. Jest to urządzenie elektroniczne w wersji pomiarowej, które monitoruje czas pracy danego kierowcy. Dzięki temu można się dowiedzieć czy kierowca nie jeździ samochodem zbyt długo, ile czasu odpoczywał przed swoją zmianą itd. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia kontroli drogowych, ponieważ dane zapisane na tachografie podlegają rzetelnej analizie. W razie jakichś nieprawidłowości firma transportowa może narazić się na srogie konsekwencje finansowe.

Tachografy - niezbędne urządzenia w transporcie drogowym

W transporcie drogowym można wyróżnić wiele niezbędnych urządzeń, bez których zawodowy kierowca nie może się obejść. Jednym z nich jest właśnie tachograf, który powinien znaleźć się w każdym samochodzie ciężarowym, służącym do transportowania towarów. Tachograf służy do:

  • zapisu dyżuru kierowcy,
  • zapisu czasu odpoczynku.

Dane na urządzeniach elektronicznych nie powinny być w żaden sposób modyfikowane, ponieważ osoby decydujące się na taki krok narażają się na poważne kary. W ofercie znajduje się m.in. tachograf cyfrowy, chociaż równie dobrze można się zdecydować na tachograf analogowy. Tachografy cyfrowe montuje się w samochodach zarejestrowanych po 1 maja 2006 roku, natomiast auta ciężarowe zarejestrowane przed tym czasem mogą mieć zamontowane tachografy analogowe. Warto dobrze znać tachograf przepisy, aby nie musieć płacić żadnych kar, ani nie narażać dobra pracowników. 

Tachograf cyfrowy i analogowy - bezpieczeństwo kierowcy w transporcie ciężarowym

Czas pracy kierowcy tachograf pozwala w pełni kontrolować i regulować, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Pracownicy nie udadzą się w drogę, jeśli są przemęczeni lub niedostatecznie wypoczęci. Taki kierowca może potencjalnie stwarzać niebezpieczeństwo dla siebie samego, ale też dla innych osób uczestniczących w ruchu. Warto wyposażyć kabinę w tachograf analogowy lub też tachograf cyfrowy i mieć pewność, że czas odpoczynku jest optymalny. 

Ile powinien wynosić czas pracy kierowcy - tachograf

Przepisy jasno mówią o tym, że czas pracy kierowcy tachograf nie może być wyższy niż 56 godzin tygodniowo. W ciągu dwóch tygodni nie można przekroczyć wartości wynoszącej 90 godzin. Ważne jest też to, że po 4,5 h prowadzenia pojazdu ciężarowego, kierowca musi sobie zrobić minimum 45 minutową przerwę, dzięki czemu będzie miał czas na pożywienie się oraz na swobodny wypoczynek, zanim ruszy do dalszej drogi. Tachograf będzie dokładnie mierzył i zapisywał wszystkie dane, tak aby odpowiednie służby w razie potrzeby miały do tego wgląd. Obowiązkiem każdego właściciela firmy transportowej jest dopilnowanie tego, aby jego pracownicy pracowali na pełnych obrotach i nie lekceważyli obowiązujących ich przepisów drogowych. Złamanie rozporządzeń na pewno nie zakończy się polubownie, ponieważ jest to bardzo poważna sprawa, narażająca na szwank ludzkie zdrowie lub też nawet życie. Tachografy są więc niezbędne, dlatego warto solidnie przymocować w kabinie kierowcy.Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl